top of page

Yurtdışı Nakliye Nasıl Yapılır?

Bir ülkeden başka bir ülkeye ev taşımak oldukça zor bir iştir. Hiç bilinmeyen bir ülkenin prosedürlerine uygun işlemler yapmak oldukça zorlayıcı olabilir. Uluslararası ev taşımak için kesinlikle uzman bir ekipten destek alınmalıdır. Ev taşıma işlemleri; eşyaların paketlenmesi, gümrük işlemleri gibi çeşitli prosedürlerden oluşur.

1 ) Eşyaların Paketlenmesi


Ülkeler arası ev taşıma işlemleri kara, hava ve deniz taşımacılığı yolu ile yapılır. Eşyalar başka bir ülkeye taşınacağı için kırılmayacak, zarar görmeyecek şekilde paketlenmeli ve her eşya kendi arasında düzenli bir şekilde sınıflandırılarak paketlenmeli. Kara yolu taşımacılığı yapılacaksa gümrük işlemlerinde sorun çıkmaması adına kamyona güzelce yüklenmesi gerekir. Hava yolu taşımacılığında ise özel konteynırlara konulur eşyalar.


2 ) Gümrük İşlemleri


Ülkeler arası eşya taşımada en önemli aşama gümrük aşamasıdır. Gümrük işlemleri sırasında belgeler istenir. Taşınan her bir eşya gümrük kurallarına uymalı ve ticari bir amaçla taşınmadığı belgelenmelidir. Uluslararası eşya taşıma işini yapan firmalar, ticaret uzmanları ile ortaklaşa çalışmaktadır. Bulunan ülkenin konsolosluğu ile irtibata geçip gerekli evraklar hazırlanır. Her ülkenin gümrük kapılarında o ülkenin kuralları uygulanmakta bu yüzden o ülkenin kuralları iyi bilinmeli. Ülkeler arası eşya taşıma işlemlerinde en az 2 hafta öncesinden gümrük işlemleri için başvuru yapılır. Gerekli evraklar toparlanıp, hazır edilir.


3 ) Nakliye Sigortası


Eşyalar taşınırken, indirilip kaldırılırken kırılabilir ve zarar görebilir. Bu sebeple eşyalarda oluşabilecek zararları karşılayan bir nakliye sigortası yapılır. Nakliye firması ararken, nakliye sigortası olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu sayede eşyalar güvenle taşınır. Eşyaların zarar görmemesi için paketlemenin ve bunun için uygun malzeme kullanılması oldukça önemlidir. Nakliye sigortası sadece firmadan kaynaklı problemlerde zararı karşılar.


4 ) Nakliye Ücreti


Ülkeler arası taşımacılık ücretleri; taşınacak ülkeye ve nasıl taşınacağına, eşyanın türüne, ağırlığına göre değişir. Mesela havayolu taşımacılığı ile karayolu taşımacılığı ücreti aynı değildir. Taşıma fiyatının üzerine gümrük masrafları ve diğer masraflar eklenir ve ona göre bir ücret politikası belirlenir. Deniz yolu ile taşıma ücreti diğerlerine göre biraz daha uygundur. Ülkeler arası taşımacılık yapan firmalar sadece ev değil ofis, otomobil taşımacılığı, evcil hayvan taşımacılığına kadar çeşitli taşımacılık yaparlar. Net bir ücret öğrenmek için firma ile iletişime geçebilirsiniz. Bafa Uluslararası taşımacılık firması olarak tüm dünyada yüksek kalitede hizmet vermekteyiz.


129 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


logo
bafalogo
bottom of page