top of page

Araç Taşıma İşlemleri

Araç taşıma işlemleri yurt dışına yapılan işlemler arasında yer alır.


Araç Taşıma Hakkında


Türkiye de en az 24 ay boyunca ikamet eden kişiler bedelsiz olarak araç ithalatı yapmaya hak kazanırlar. Bedelsiz olarak motorlu ve motorsuz nakil vasıtaları, karavan, motosiklet ve özel uçakların ithalatını yapmanız mümkün. Motorsuz araçlar arasında bisikletler de sayılabilir. Bedelsiz araç ihracatı yapmak için Türkiye’ye son giriş tarihinden önce ülke de bir yıl içerisinde altı aydan fazla kalmamış olması gerekir.


Araç Taşıma İşlemi İçin


Ülkede 45 güne kadar olan kalma süreleri yurt dışında kalma süresinden sayılır. Son 10 yıl içerisinde en az 5 yıl ikamet etmiş olan kişiler de bu gibi süre şartı aranmaz. Yurt dışında milletler arası kadroda çalışan, Türkiye de ikamet edip de burada vefat eden mirasçılar da, bu gibi şartlar aranmaz. Bedelsiz araç ithalatı sırasında gümrük vergisinden de muaf olursunuz. ÖTV ve KDV vergileri gümrük işlemleri tamamlanınca tahsil edilir. Aracın motor hacmine göre vergiler de değişir. Ancak motorlu ticari araçlar vergi durumlarından yararlanmak zorundadır.


Araç Taşıma İşlemi İçin Gerekli Şartlar


Bedelsiz ithalattan yararlanmak için belli kriterleri yerine getirmeniz gerekir.

- İkamet nakil belgesinde bulunan tarihten sonraki ilk giriş tarihinden sonra bedelsiz ithalatlar da vefat eden kişinin geriye dönük olarak 6 ay boyunca ülkede adına kayıtların olması,

- Aracın kişilerin adına kayıt yapıldığı an itibari ile model, kayıt yılı dahil olmak üzere 3 yıldan eski olmaması gerekir. Aracın model yılının farklı olması durumunda en yakın tarih baz alınır. Model yılı tespit edilemezse eğer üretim yılı bu anlamda dikkate alınır.

- Bedelsiz ithalat da yurda aracı götürmek için bir kişinin sadece 5 yılda bir hakkı bulunur.

- İlk aracın çıkış tarihinden 5 yıl süre geçtiği zaman ancak tekrar araç çıkartabilirsiniz. Bu kapsam da getirilmiş olan araçlar 12 ay süre geçmedikçe ödünç olarak verilmez, teminat gösterilmez ve satılamaz.

Araç taşıma işlemleri için gerekli evrakları nakliye firmaları eksiksiz bir şekilde ayarlayarak araçların yurt dışına çıkış işlemlerini de kolay bir şekilde halletmiş olurlar.


Uluslararası Oto Taşıma Süreçleri


Yurt dışına araç taşıma hizmeti veren bir firma olarak araçların ihraç ve ithal etme işlemlerini kısa sürede tamamlıyoruz. Araç taşıma firmaları arasında yer alarak her zaman en iyi hizmeti sağlamaktayız. Araçların her birini sigortalı yaparak yurt dışına çıkartma işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Araçların yurt dışına çıkış işlemleri için tüm yasal prosedürlerin halledilmesi gerekir. Araçların ülkeye giriş işlemleri için devlete belli bir KDV ücretinin de ödenmesi gerekir. Bu vergiler aracın türüne, motor gücüne, değerine göre değişiklik göstererek belirlenir.


Araç Taşıma Ücretleri


Araç taşıma ücretlerini belirlemek için en yakın bir nakliyeci firması ile anlaşmanız daha sağlıklı olacaktır. Yapılacak olan ihracat veya ithalatın tarihi, nereden olacağı ve taşınacak olan aracın gücü de bu anlamda önemlidir. Taşıma ücretlerini genellikle arttıran ücret gümrük işlemleridir. Yurt dışına çıkış için anlaşılan gümrükçüler belli bir ücret talep eder. Bu ücretlerin verilmesi zorunludur. Bu nedenle maliyet de fazla olacaktır. Bafa Group olarak müşterilerimize her zaman en iyi hizmeti sunan bir firmayız.

2 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


logo
bafalogo
bottom of page